زیورآلات قوم بلوچ

زیورآلات قوم بلوچ؛ آشنایی با زیورآلات بومی اقوام بلوچی

مردم بلوچ از اقوام ایرانی‌تبار بومی هستند که ساکن سرزمینی به نام بلوچستان‌اند. بیشتر مردم بلوچ مقیم ایالت بلوچستان پاکستان، استان سیستان و بلوچستان ایران و ولایت زرنج افغانستان هستند. بخش گسترده ای از جمعیت بلوچ‌های ایران در استان سیستان و بلوچستان کرمان سکونت دارند. بلوچ ها فرهنگ بسیار جذابی دارند. نمود های فرهنگی آن ها در بین مردمان بلوچ، در زیورآلاتشان نیز منعکس شده است. آن ها زیورآلات و اکسسوری های قومی بسیار جذابی دارند. البته، متاسفانه استفاده از آن ها در سال های اخیری بسیار کاهش یافته است. در این مقاله در گالری آرته لایف استایل به زیورآلات قوم بلوچ، این قوم دوست داشتنی پرداخته ایم.

زیورآلات طلا یکی از انواع زیورآلات جذاب در بین این قوم عزیز هستند. این زیورآلات طراحی های بسیار جذاب و خارق العاده ای دارند. صنعتگران طرح های بسیار متنوع و استادانه ای را بر روی این زیورآلات حک می کنند. اکثر زیورآلات بلوچی به دست طراحان ماهر و قوی ساخته می شوند. به طور کلی، خلاقیت و توانایی های طراحان زیورآلات قوم بلوچ زبانزد همگان است. آن ها نقش های متنوعی را استادانه با ظرافتی چشم گیر، بر روی زیورآلات مختلف حک می کنند.

بلوچ - زیورآلات قوم بلوچ؛ آشنایی با زیورآلات بومی اقوام بلوچی

انواع زیورآلات قوم بلوچ

معمولا در نقش های طراحان بلوچی از طبیعت و شاخ و برگ‌ها الهام گرفته شده است. به علاوه، در برخی از طرح ها از نقوش و نگاره های انسان های اولیه استفاده کرده اند. به طور کلی زیورآلات بلوچی را از منظر کاربرد می تواند در 6 دسته تقسیم بندی کرد:

  1. زیورآلات سر و مو
  2. زیورآلات گوش
  3. زیورآلات بینی
  4. گردنبندها و سینه ریزها
  5. زیورآلات دست
  6. زیورآلات پا
بیشتر بخوانید  گردنبند نقره زنانه

در ادامه نمونه هایی از هر یک از این دسته ها را معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

زیورآلات سر و مو

دسته ای از زیورآلات قوم بلوچ هستند که انواع بسیرا متنوع و زیبایی دارند. تعدادی از آن ها عبارتند از:

مودیگ: این قطعه دارای طرح استوانه ای بوده و از دسته زیورآلات نقره بلوچی است. مودیگ دارای نقوش متنوعی نظیر ماه، ستاره، شاخ و برگ است. بلوچ ها آن را در موهای بافته شده قرار می دهند و دو رشته را به یکدیگر متصل می کنند.

سربند: پارچه ای است که در دو ردیف دایره هایی طلایی مزین به فیروزه و یاقوت روی آن دوخته شده است. از سربندها به عنوان تلی برای نگه داشتن موها استفاده می کنند. در انتها دو بند وجود دارد که آن ها را پشت سر فرد گره می زنند.

N3675055 6917475 - زیورآلات قوم بلوچ؛ آشنایی با زیورآلات بومی اقوام بلوچی

زیورآلات گوش؛ زیورآلات قوم بلوچ

والی: حلقه هایی ساده و بدون نقش و نگین هستند. این زیورآلات معمولا از طلا ساخته می شوند. بلوچ ها چهار یا شش جفت از آن ها در حاشیه غضروفی لاله گوش آویزان خود آویزان می کنند.

جومکا یا جومکه: گوشواره ای است به نقش و نگار متنوع، نگین‎ها و یاقوت‌ها مزین می شود. جومکا دارای سبکی هندی بوده و فقط یک جفت است.

زیورآلات بینی

پُلّک: این زیور از جنس طلای مزین به نگین، یاقوتو یا فیروزه ساخته می شود. در مواردی نیز برای طراحی آن ها از گل با گلبرگ‌های ظریف و تراشکاری به کار گرفته می شود. پلک با یک گیره در سوراخ پره بینی قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید  انگشتر نقره مردانه؛ با انگشتر استایلی جذاب داشته باشید

لانتی یا تاج پولی: یکی دیگر از زیورآلات قوم بلوچ است که روی پره بینی قرار می گیرد. از جنس طلا، منقوش و تراشکاری شده‌ی به یاقوت و الماس ساخته می شود.

گردنبندها و سینه‌ریزها

دسته ی دیگر از زیورآلات اقوام بلوچ گردنبندها هستند. مواردی از آن ها عبارتند از:

موُرت: گردنبندی است از بافته های مروارید و فیروزه به همراه قطعات طلایی در دو ردیف بسته می شود.

روچ: این گردنبند عموما در زیر ماه استفاده می شود.

10531415382183200454 - زیورآلات قوم بلوچ؛ آشنایی با زیورآلات بومی اقوام بلوچی

زیورآلات دست

پنجه یا پنجه‌ای: یکی دیگر از انواع زیورآلات قوم بلوچ است. پنجه دو تا پنج انگشتر از جنس طلا هستند. هر یک از انگشترها به زنجیری متصل می شوند و این زنجیر ها در پشت دست به قطعه ای طلایی به شکل قلب یا نیم کره که با نگین های یاقوت مزین شده متصل می شوند. این قطعه توسط زنجیری به یک دستبند متصل و دور مچ محکم می شود.

چودی: نوعی دستبند است که به صورت پهن و با طرح های متنوع ساخته می شود. جنس چودی معمولا طلا و یا نقره است. این دستبند به وسیله ی یک قفل باز و بسته می شود. 

زیورآلات پا؛ زیورآلات قوم بلوچ

پادیگ یا خلخال: پادیگ به شکل حلقه ای از طلا و یا نقره طراحی می شود و آن را روی پای می بندند.

پازیب: زنجیری است از جنس طلا که دور مچ پا بسته می شود. دور تا دور این زنجیر قطعاتی برگ مانند آویزان شده است.

سخن آخر

این ها تنها مواردی از زیورآلات این قوم هستند. طراحان زیورآلات بلوچی در اکثر مواقع از طبیعت اطراف خود الهام می گیرند. متاسفانه امروزه زیورآلات قوم بلوچ از یاد رفته اند و خیلی کمتر از پیش استفاده می شوند. این زیورآلات تنها در بخش‌هایی از مناطق بلوچ مانند سه شهرستان ایرانشهر، سراوان و چابهار ساخته و استفاده می‌شوند.

بیشتر بخوانید  خرید گردنبند به عنوان هدیه؛ چرا گردنبند نقره بهترین هدیه است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم
اسکرول به بالا