خواص سنگ های طبیعی

هرآنچه از خواص سنگ های طبیعی باید بدانید

در طبیعت، بسیاری از سنگ‌های طبیعی گرانبها و نیمه قیمتی وجود دارد. آنها تنها از نظر ظاهری با یکدیگر تفاوت دارند. سنگ‌ها علاوه بر زیبایی منحصر به فرد، دارای خواص درمانی و متافیزیکی خاص خود هستند. این اثر زیادی در ارزش اصلی یک گوهر طبیعی دارد. سنگ‌ها از جذاب‌ترین ابزارهای ساخت اکسسوری ها هستند. خواص سنگ‌های طبیعی به حدی است که حتی برخی آنها توانایی شفابخشی دارند.

انواع و خواص سنگ‌ های طبیعی

1- عقیق

عقیق‌ها به دلیل الگوی منحصر به فردشان و شباهت آن‌ها به مناظر طبیعی از دیگر سنگ‌ها متمایز می‌شوند. این سنگ‌های نیمه قیمتی در رنگ‌‌های مختلف یافت می‌شوند. این ماده معدنی می‌تواند متراکم، مات و شفاف باشد اما پس از پرداخت، درخشندگی شیشه پیدا می کند.

خواص سنگ طبیعی عقیق

انواع عقیق

عقیق سیاه

دارای یک انرژی محافظتی قوی است که قادر است تمام انرژی‌های منفی‌ که سمت صاحب آن می‌رود، تسخیر کند. اگر روی دست چپ پوشیده شود، به عادی سازی فعالیت قلب کمک می‌کند. به عنوان یک طلسم، از بلایا و حوادث محافظت می‌کند.

عقیق سفید

به آرامش سیستم عصبی کمک می‌کند. سفتی را نرم می‌کند و فرد را به آرامش می‌رساند. یک حصار خاکستری کم رنگ احساس عدالت را تشدید می کند و به تشخیص خیانت و فریب کمک می‌کند. از بین علائم زودیاک، عقیق بیشترین رضایت را برای ثور، جوزا، بکر و سرطان دارد.

خواص سنگ طبیعی آمیتیست

2- آمیتیست

آمتیست سنگی نیمه قیمتی به رنگ بنفش است. سختی آن در مقیاس Mohs به 7 امتیاز رسیده است. این گوهر با شیشه و در موارد نادر با درخشش مروارید مشخص می‌شود. جواهرات آمتیست با وجود ویژگی‌های انرژی زا محبوب شده‌اند.

آرامش، وفاداری، درک و عشق در روابط خانوادگی از جمله خواص سنگ طبیعی آمیتیست است. شفادهندگان از این ماده معدنی برای درمان بیماران وابسته به الکل، جهت از بین بردن بی‌خوابی و رکود استفاده می کنند. آمتیست برای برج جدی، جوزا، ترازو، برج حمل، قوس و عقرب مناسب است.

خواص سنگ طبیعی آکوامارین

3- آکوامارین

آکوامارین سنگی آبی و شفاف و از انواع بریل است. از جمله ویژگی های خاص و شگفت انگیز این سنگ، توانایی تغییر رنگ در هنگام تغییر آب و هوا است. به طور مثال، قبل از باران به رنگ سبز درمی‌آید.

جواهرات با آکوامارین کمک می‌کند که فرد دایره دوستان خود را گسترش داده و دوستان خوب، شرکا و عشق پیدا کند. این سنگ همچنین ذهن را تیز کرده، به انجام فعالیت های فکری کمک‌ می‌کند و خلاقیت ایجاد می‌کند.

درمانگران استفاده خواص سنگ طبیعی آکوامارین را در ناحیه گردن، برای بیماری‌های گلو، سرماخوردگی و مشکلات غده تیروئید توصیه می‌کنند. آنها جواهرات آکوامارین را برای افراد مستعد تحریک بیش از حد سیستم عصبی و همچنین کسانی که اغلب دارای ترس، اضطراب و ترس هستند، تجویز می کنند. سنگ انرژی بهینه مناسب ترازو، خرچنگ دریایی، ماهی و دلو است.

4- بریل

بریل شامل یک گروه کامل از سنگ‌های قیمتی گرانبها و نیمه قیمتی، از جمله زمرد، اوگوستیت، هلیودور و آکوامارین است. بسته به ناخالصی‌ها، بریل سایه‌های مختلفی دارند؛ مثل صورتی، بنفش، آبی، طلایی، سبز، قهوه‌ای و قرمز.

انواع بریل با توجه به خواص برای اهداف دارویی استفاده می‌شوند:

1- برای افزایش متابولیسم

2- خنثی سازی کمر درد

3- برای احتقان مزمن بینی و سرماخوردگی.

برخی معتقدند که این ماده معدنی انرژی منفی را از بین برده و فرد را مهربان، شاد، شجاع و دوستانه می‌کند.

بیشتر بخوانید  زیورآلات نقره زنانه؛ زیورآلات شما آیینه‌ی شخصیت شما هستند!!

خواص سنگ طبیعی فیروزه

5- فیروزه

فیروزه ماده معدنی با رنگ آبی، سبز یا سبزآبی است که رنگ آن به سلامتی صاحب آن بستگی دارد. با بدتر شدن وضعیت رفاه و وجود مشکلات جدی بهداشتی، این سنگ محو می‌شود و درخشش و زیبایی طبیعی خود را از دست می‌دهد.

سایه‌های آبی فیروزه‌ای از نظر انرژی با سیاره زهره ارتباط دارند. سنگ با انرژی حیاتی مالک را تغذیه می‌کند. جذب فرد برای جنس مخالف از خواص سنگ طبیعی فیروزه است. برخی معتقدند که این سنگ می‌تواند از عشقِ ناراضی، دلجویی کند و به ایجاد صلح در خانواده، وفاداری و درک متقابل کمک کند. سایه‌های سبز فیروزه‌ای طلسم خوبی برای افراد بالغ خواهد بود. این امر به درک خرد، پی بردن به معنای زندگی و دستیابی به اهداف کمک می‌کند.

فیروزه دارای خواص درمانی متنوعی است. بر وضعیت پوست، فعالیت سیستم قلبی عروقی و دستگاه گوارش تأثیر فراوانی دارد. کسانی که از کابوس رنج می‌برند باید این گوهر را زیر بالش خود قرار دهند که خواب آنها عمیق و راحت شود.

جواهرات فیروزه از نظر طالع بینی برای قوس و برج ثور مناسب است. این گوهر را نمایندگان تمام صورت‌های فلکی زودیاک، به جز دوشیزه و سرطان می‌توانند بپوشند.

خواص سنگ طبیعی گارنت

6- سنگ گارنت

اکثر گارنت‌ها قرمز رنگ هستند؛ اما سنگ‌های نارنجی، زرد، سبز، بنفش و سیاه نیز وجود دارد. این سنگ قیمتی براقیت شیشه‌ای مشخص و چگالی نسبتاً زیادی دارد. (دارای حدود 7 امتیاز در مقیاس Mohs)

یکی از اصلی‌ترین خواص گارنت قرمز، توانایی تحریک شور، عشق، احساسات و اشتیاق خلاق است. این جواهرات، خلق و خوی خوب را برای فرد فراهم می‌کنند و در تجارت خوش شانسی به ارمغان می‌آورند. پوشیدن نگین‌های قرمز هنگام خستگی بدن، مشکلات سیستم قلبی عروقی و افسردگی بسیار مفید است. تأثیر مثبت در بیماری های عفونی، یبوست و آلرژی ها از دیگر خواص سنگ طبیعی گارنت ها است. گارنت‌ها از نظر انرژی برای لئو، قوس، برج جدی، دلو و عقرب مناسب هستند.

7- راین

سنگ راین سنگ نیمه قیمتی ارزان است. نمادی از خلوص، روشن بینی و حقیقت است. راین یک نوع کوارتز بی‌رنگ است. این سنگ برای تعادل بخشیدن به انرژی انسان استفاده می‌شود. متخصصان شفابخشی به اثر درمانی سنگ راین روی کل بدن اشاره کرده‌اند. این سنگ‌ها برای رگ‌های واریسی، بیماری‌های مثانه صفرایی، ترومبوفلبیت، فرآیندهای التهابی و دمای بدن بالا مفید است.

سنگ راین به عنوان یک طلسم برای رشد حافظه، شهود، توانایی‌های فکری و تخیل استفاده می‌شود. اگر در خانه نگهداری شود، محل را از انرژی منفی، چشم بد، حسادت و بدخواهان پاک می کند. ارتعاشات سنگ برای عقرب، برج حمل، لئو، باکره و ماهی خیلی خوب عمل می کند.

خواص سنگ طبیعی زمرد

8- زمرد

گوهری به رنگ سبز اشباع شده است و یکی از گرانترین انواع بریل می‌باشد. زمرد در برخی موارد خاص به رنگ آبی متراکم شده نیز وجود دارد که بسیار مورد استقبال است.

برخی معتقدند که زمرد نمی‌تواند دروغ را تحمل کند که این برای افراد موذی، فریبکاران و متقلبین سودی ندارد! برای شخصی که می خواهد صادقانه زندگی کند، جذب شادی، تحقق خواسته‌ها ، ثروت، سلامتی و وفاداری از جمله خواص سنگ طبیعیزمرد است.  زمرد طلسمی الهام بخش برای شخصیت‌های خلاق است.

زمرد به دلیل خواص درمانی خود مشهور است. این ماده توسط درمانگران برای درمان بیماری‌های دستگاه تناسلی، معده، کبد و برای عادی سازی فشار خون استفاده می‌شود. همچنین برای سلامت چشم، پوست، ریه‌ها و سیستم عصبی تأثیر مثبتی دارد. این گوهر را هر علامت زودیاک، به جز برج جدی و عقرب می‌تواند استفاده کند.

بیشتر بخوانید  جدیدترین گوشواره های سال 1401؛ همیشه ترند بپوشید!

خواص سنگ طبیعی مرجان

9- مرجان

مرجان سنگی مات حاصل فرآیندی از پولیپ است که در کف دریاهای گرمسیری وجود دارد. مرجان‌ها معمولا در رنگ‌های قرمز، صورتی و قهوه‌ای موجود هستند. مرجان‌های آبی، سفید و مشکی نیز وجود دارند که کمتر در جواهرات استفاده می شوند. مرجان‌ها به جای کلسیم، برای تسریع در بهبود شکستگی‌ها، بازسازی بافت‌ها، عضلات و مفاصل مصرف می‌شود.

انرژی سنگ مرجان تأثیر زیادی بر روان دارد و تیک های عصبی را تسکین می‌دهد. علاوه بر این اضطراب و تحریک را نیز از بین می‌برد. برخی معتقدند جواهرات مرجانی طلسم‌های خوبی برای جذب خوش شانسی و محافظت در برابر حوادث هستند. جواهرات ساخته شده از مرجان بر روی ماهی، دلو، سرطان، عقرب، برج ثور، ترازو و برج حمل تاثیر دارند.

خواص سنگ طبیعی لاجورد

10- سنگ لاجورد

لاجورد یک ماده معدنی به رنگ آبی تیره، بنفش یا آبی کمرنگ است. رنگ آن به ندرت یکنواخت بوده و به زیبایی رنگ‌های مخلوط روی پالت هنرمندان است. این سنگ دارای چگالی کمی است (5 امتیاز در مقیاس Mohs). همچنین دارای ساختاری مات است.

مرجان در درک احساسات خارجی، لاجورد به دلیل خواص جادویی‌اش شناخته شده است. این سنگ هاله شخص را از انرژی‌های منفی پاک می‌کند. از خاطرات دردناک ناخودآگاه فرد را آزاد می‌کند و به حفظ سطح بالایی از انرژی زیستی کمک می‌کند.

برخی معتقدند از جمله خواص سنگ طبیعی لاجورد این است که می‌تواند به مالیخولیا، افسردگی طولانی مدت و صرع کمک کند. این گوهر در لیتوتراپی برای عادی‌سازی عملکرد سیستم لنفاوی، چرخه قاعدگی، از بین بردن فشار عصبی و خلاص شدن از سموم استفاده می‌شود.

خواص سنگ طبیعی قمر

11- سنگ قمر

سنگ قمر شفاف بسیار نادر بوده و با رنگ مروارید ماننندش شبیه به درخشش ماه است. در بین جواهرات، آن را به «فلدسپات» نیز می‌شناسند. میکرو ترک ها در اسپار باعث ایجاد «مهتاب» می‌شوند و زیبایی منحصر به فردی را به گوهر می‌بخشد.

سنگ ماه با ماه در ارتباط بوده و به جواهرات ویژگی هایی جادویی نظیر موارد زیر را می‌دهد:

 • آرامش ذهن و صلح را به ارمغان می‌آورد.
 • از درگیری‌ها جلوگیری می‌کند.
 • از زن و شوهر در برابر خیانت و اختلاف نظر محافظت می‌کند.
 • از پرخاشگری‌های بیرونی و دورنی محافظت می‌کند.
 • در لیتوتراپی، از سنگ ماه برای از بین بردن ورم، تعادل نمک آب را عادی می‌کند و التهاب مزمن را تسکین می‌دهد. شفادهندگان استفاده از این گوهر را به افرادی که از آسم، آرتروز، بیماری‌های کلیه، کبد و دستگاه تناسلی رنج می‌برند، توصیه می‌کنند.

سنگ ماه حامی ماهیان، سرطان ها، عقرب‌ها و ثورها است.

خواص سنگ طبیعی اونیکس

12- Onyx

سنگ اونیکس نوعی عقیق است که اغلب در رنگ‌های سفید، خاکستری و سیاه دیده شده است. نوارهای چند رنگ، الگوهای منحنی و لکه‌های متضاد جلوه‌ خاصی به این سنگ‌ها می‌بخشد.

از طرفی Onyx به عنوان نمادی از غم و اندوه، مهمانی غم انگیز و تنهایی شناخته شده است. در عین حال، به مالک خود کمک می‌کند که در برابر آزمایش‌های زندگی مقاومت کند و قوی، با اراده و مقاوم باشد. این گوهر طلسمی برای محافظت فرد در برابر بدخواهان، نفرت، حسادت و انرژی منفی است. Onyx باید در زیر آب روان شسته شود.

بیشتر بخوانید  زیورآلات در دوره افشاریان

از خواص سنگ طبیعی اونیکس در لیتوتراپی، دور کردن بیماری‌ها از بدن، تقویت مفاصل و ستون فقرات است. این سنگ به کاهش درد و تسکین التهاب نیز کمک می‌کند. جواهرات اونیکس برای برج‌های بزرگ، برج ویروس، سرطان و عقرب مناسب است.

خواص سنگ طبیعی یاقوت

13- یاقوت

یاقوت گوهری گران قیمت به رنگ قرمز تیره، بنفش و گیلاس است. هزینه بالای گوهر ظهور بسیاری از یاقوت‌های تقلبی ها را در پی داشته است. یاقوت‌های تقلبی فاقد خواص جادویی و درمانی هستند.

یاقوت، سنگ عشق نیز نامیده می‌شود. اشتیاق، عشق متقابل و احساسات صمیمانه را به زندگی صاحب خود جذب می‌کند. این گوهر در ناحیه‌ی قفسه سینه، نزدیک به قلب نگه‌داری می‌شود. اگر انگشتر یاقوت روی دست راست حمل شود قدرت، نفوذ و احترام در جامعه را در پی دارد.

از نظر پزشکی یاقوت سرخ تأثیر مثبتی بر فعالیت مغز، سیستم گردش خون و ستون فقرات دارد. در هند، از این گوهر برای بازیابی قدرت و افزایش ایمنی استفاده می‌شود.

خواص سنگ طبیعی یاقوت کبود

14- یاقوت کبود

این سنگ قیمتی با درخشش شیشه ای با مقاومت بالا و رنگ آبی غنی شده توصیف می‌شود. یاقوت کبود قادر است به صاحب خود ثبات، پایداری شخصیت، وفاداری و عزم راسخ ببخشد.

از دیگر خواص سنگ طبیعی یاقوت کبو،د اثر مفید بر اندام‌های تولیدِ مثل زنان، ستون فقرات، کلیه‌ها و قلب است. علاوه بر این برای تسکین صرع، بیماری‌های شدید پوستی و اختلالات روانی استفاده می‌شود.

خواص سنگ طبیعی توپاز

15- توپاز

این سنگ قیمتی درخشندگی زنده و شفافیت بالایی دارد. انواع ارغوانی، لاجوردی و صورتی آن بیشتر ارزش‌گذاری می‌شوند. توپاز فواید زیادی دارد از جمله کمک به توسعه، هوش محافظت از جنون، جلب خوشبختی، آزادی از احساسات اساسی و از بین بردن افسردگی.

در لیتراپی، تأثیر توپاز در درمان اختلالات عصبی، بی خوابی و کار زیاد جسمی ثابت شده است. از بین تمام علائم زودیاک، این سنگ مناسب‌ترین مورد برای عقرب است.

خواص سنگ طبیعی کهربا

16- کهربا

کهربا یک گوهر معمولی نیست؛ یک رزین متحجر از درختان با برگ سوزنی است. این ماده معدنی حاوی درصد بالایی از اسید سوکسینیک است که خاصیت ضد باکتری و ضد التهاب بالایی دارد.

از جمله دیگر خواص سنگ طبیعی کهربا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روند پیری پوست را کند می‌کند.
 • به افزایش هموگلوبین کمک می کند.
 • به تومورهای خوش‌خیم کمک می کند.
 • اثر مفید بر جریان لنفاوی وخروج خون دارد.
 • اثرات طوفان‌های مغناطیسی را کاهش می دهد.
 • احتمال بیماری‌های التهابی را کاهش می دهد.

برخی معتقدند سنگ کهربا صاحب خود را در برابر حوادث، چشمان شیطانی و عشق بی‌پاسخ محافظت می‌کند. این گوهر از دانشمندان، معلمان، مسافران و تازه ازدواج کرده‌ها حمایت می‌کند.

سخن آخر

سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی بر اساس کمیاب بودن، مقاومت، ترکیب شیمیایی، رنگ، هزینه و فواید پزشکی طبقه بندی می‌شوند. تفاوت اصلی بین مواد معدنی طبیعی از نظر خصوصیات فیزیکی نیست؛ بلکه از نظر انرژی است. سنگ‍های قیمتی می‌توانند خوشبختی، عشق، خرد و رفاه برای مردم به ارمغان بیاورند. از آنجا که هر سنگ طبیعی انرژی منحصر به فرد خود را دارد. لازم است ما در گالری آرته لایف استایل سعی شما را قبل از خرید جواهرات با خواص سنگ های طبیعی آشنا کردیم تا انتخاب درستی داشته باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *