اشکال مختلف در زیورآلات

اشکال مختلف در زیورآلات به چه معنایی هستند؟

امروزه بر روی انواع زیورآلات برخی از سمبل‌ها دیده می‌شوند که زیبایی آن محصول را دوچندان می‌کند. در صنعت جواهر سازی از اشکال مختلف در زیورآلات استفاده می‌شود که هر کدام مفهوم و معنایی را به همراه دارند و افراد با خرید زیورآلات با نماد خاص، احساسات درونی خود را بروز می‌دهند. در زیورآلات از نمادهای مختلفی از جمله نماد دلفین، پرنده، نماد لنگر، نماد بی نهایت، نماد تاج، سمبل چشم و… استفاده می‌شود که علاوه بر مفهوم خاصشان و معنایی که دارند، می‌تواند بیانگر تیپ شخصیتی افراد نیز باشد.

انواع نماد زیورآلات و مفهوم آن‌ها

نمادها و اشکال مختلف در زیورآلات متنوع هستند. هرکدام از این سمبل‌ها و نمادها معنای خاص خودشان را دارند و کاربردشان نیز متفاوت است. در ادامه به معرفی برخی از اشکال مختلف در زیورآلات می‌پردازیم.

نماد بی‌نهایت

نماد بی‌نهایت یکی از اشکال مختلف در زیورآلات است. این نماد برای نشان دادن عشق و علاقه بسیار در زیورآلات استفاده می‌شود. نماد بی نهایت در هند نشانهٔ برابری مرد و زن است. ترکیب نماد قلب و بی نهایت و همچنین ترکیب نماد حرف اول کسی که دوستش دارید و نماد بی نهایت بسیار رمانتیک و جذاب است که انتخاب خوبی برای هدیه دادن به کسانی است که دوستشان دارید.

نماد بال فرشته

بال فرشته شکل زیبایی است و نمادی از فرشتگان است. این نماد سمبل محافظت، شجاعت، پاکی، ایمان و امید است. بعضی از این بال‌ها در زیورآلات کاملاً پهن و آماده پرواز هستند و بعضی دیگر از آن‌ها نیز بال‌ها به سمت پایین است.

اشکال مختلف در زیورآلات

نماد قلب

نماد قلب یکی دیگر از اشکال مختلف در زیورآلات است. این نماد، سمبل دوستی و عشق و محبت عمیق است. استفاده از نماد قلب، در جنگ جهانی اول و دوم پررنگ شد. افراد نظامی یادداشت‌هایی مربوط به واقعیت‌های سختی جنگ را همراه با نماد قلب برای کسی که دوستشان داشتند و معشوقه خود می‌فرستادند. اشکال مختلف قلب نیز شامل قلب توپر، قلب چندتایی، قلب تو خالی و… است.

بیشتر بخوانید  بهترین طراحان طلا و جواهر در دنیا؛ با بهترین‌ها آشنا شوید

نماد پروانه

نماد پروانه نیز یکی دیگر از اشکال مختلف در زیورآلات است. این نماد سمبل رهایی، آزادی، زیبایی و جاودانگی است. در روان‌شناسی نیز این نماد، به افراد افسرده‌ای تشبیه شده است که پس از درمان مانند پروانه‌ای آزاد می‌شوند. این نماد بسیار کاربردی و انگیزشی است.

نماد دایره

نماد دایره در زیورآلات و جواهرات، سمبل جاودانگی و ابدیت، زندگی و کمال است. همچنین این نماد می‌تواند چرخه زمان یا مدار سیارات را نشان دهد. برخی از افراد معتقدند که دادن آویز دایره، نماد عشق ابدی است.

نماد ماه و ستاره

این نماد به عنوان سمبل آرامش و خوشبختی، عشق، امید و آرزو، شهرت و جاه طلبی و… مورد استفاده در زیورآلات است. نماد ماه و ستاره به علت زیبایی و آرامش خاصی که همراه خود دارد، طرف‌ داران و خواهان بسیاری دارد.

اشکال مختلف در زیورآلات

نماد شبدر چهار برگ یا شبدر شانس

این نماد سمبلی از جاه طلبی، خوش شانسی و اشتیاق به زندگی شاد است. هر برگ از این نماد چهار برگ، معنای خاص خود را دارد. معنی این برگ‌ها، باور، عشق و امید است.

نماد پرندگان

زمان بسیاری است که پرندگان به عنوان نمادها در زیورآلات استفاده می‌شوند و محبوبیت بسیاری هم دارند. در ادامه با نماد هر یک از پرندگان در جواهرات آشنا می‌شوید.

نماد جغد؛ اشکال مختلف در زیورآلات

نماد جغد در جواهرات، نماد شجاعت و هوش بالا است.

نماد کلاغ

کلاغ پرندهٔ باهوشی است. نماد کلاغ، نماد فرصت طلبی، جاه طلبی و فریبندگی در زیورآلات است.

بیشتر بخوانید  واحدهای اندازه گیری طلا؛ با 4 واحد اندازه‌گیری طلا آشنا شوید

نماد گنجشک

نماد گنجشک در جواهرات، نماد اجتماعی بودن و سرعت عمل بالا است.

نماد پرستو

نماد پرستو در زیورآلات، نماد عشق و ثبات است. زیورآلات با نماد پرستو، بیشتر به زوج‌های جوان داده می‌شود و یا در روز عروسی بین آن‌ها رد و بدل می‌شود.

اشکال مختلف در زیورآلات

نماد چشم و نظر

دودسته از افراد هستند که از نماد چشم و نظر در جواهرات و زیورآلات استفاده می‌کنند. دسته اول کسانی هستند که به چشم زخم اعتقاد دارند و معتقدند که استفاده از این نماد، چشم بد را از آن‌ها دور می‌کند. دسته دوم کسانی هستند که به چشم زخم اعتقادی ندارند و فقط به خاطر جنبه زیبایی، از آن‌ها استفاده می‌کنند.

نماد فروهر

یکی دیگر از اشکال مختلف در زیورآلات نماد فروهر است. سه قسمت این نماد یعنی مرد جا افتاده، بال‌ها و حلقه بزرگ، یادآور سه ارزش اخلاقی بزرگ مشهور یعنی همان، کردار نیک، گفتار نیک و اندیشه نیک است.

نماد سنجاقک

سنجاقک نماد قدرت، توانایی، تغییر از نظر جسمی و روحی و توانایی پذیرش تغییر است. این معنا و مفهوم از چرخه زندگی سنجاقک سرچشمه می‌گیرد.

نماد مثلث

نماد مثلث، بیانگر عرفان و اسرار، وحدت و یکپارچگی است. مثلث روبه‌ بالا در زیورآلات، نماد آتش، آرزو و برتری است و مثلث رو به پایین، منشأ حیات و نماد رحمت آسمانی است.

نمادهای پاییز

زیورآلاتی که نمادهای پاییز را دارند هدیه‌ای خاص و دوست داشتنی برای افراد متولد پاییز ماه است. نمادهای پاییزی جذابیت و زیبایی خاص خودشان را دارند.

نماد درخت زندگی

نماد درخت زندگی یکی دیگر از اشکال مختلف در زیورآلات است. این نماد معانی معنوی بسیاری دارد و سمبلی از ثبات، قدرت و رشد، تجدید حیات، باروری و خانواده، آرامش و ارتباط متقابل است. این نماد در زیورآلات بسیار محبوب است و به صورت درخت بزرگ با شاخه‌ها و ریشه‌های پخش شده درون یک دایره و از بالا به پایین قرار دارد.

بیشتر بخوانید  خرید انگشتر خاص

نماد گل

نماد گل در زیورآلات سمبل محبت و دوستی و عشق است. این نوع نماد به علت ظاهر زیبا و ظرافتی که دارد، همیشه پر طرفدار بوده است. نماد گل در زیورآلات با طرح‌هایی مثل گل رز، گل نیلوفر آبی، گل لاله و… ساخته می‌شوند که هرکدام مفهوم و معنای خاص خودشان را دارند.

اشکال مختلف در زیورآلات

نماد گل رز

نماد گل رز سمبل عشق و دوستی است و متناسب با هر رنگی که داد معنای آن خاص‌تر می‌شود. رز سفید سمبل پاکی است، رز صورتی سمبل قدردانی و تحسین است، رز بنفش نیز نماد عشق در نگاه اول است.

نماد گل لوتوس یا نیلوفر آبی

گل نیلوفر آبی در زیورآلات نماد رشد معنوی، کمال و نجابت است. گل نیلوفر آبی با طلوع و غروب خورشید باز و بسته می‌شود و به همین علت نیز، مظهر خورشید است.

نماد گل لاله

گل لاله نیز سمبل عشق بی ‌پایان و جاودانه است. لاله سفید، نماد بخشش، لاله زرد نماد شادی و تفکر مثبت و لاله بنفش نیز سمبل وفاداری همیشگی است.

سخن پایانی

ما در این مقاله در گالری آرته لایف استایل به بررسی برخی از اشکال مختلف در زیورآلات پرداختیم. همانطور که در این مقاله گفته شد، شکل‌ها و نمادهای گوناگونی که در ساخت زیورآلات استفاده می‌شود، معنا و مفهوم خاص خودشان را دارند و می‌توانند هدیه‌ای خاص و متفاوت برای کسانی که دوستشان دارید باشد.

طرح‌های مختلف زیورآلات را می‌توانید در کالکشن‌های زیروآلات برند شنل، زیورآلات برند دیوید یورمن و دیگر برندها ببینید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *