عیار طلا

عیارهای مختلف طلا به چه معناست؟

طلا جواهری باارزش و کمیاب است که در طول زمان‌های بسیاری هم از ارزش آن کم نمی‌شود. این جواهر باارزش علاوه بر استفاده‌های تزیینی، نوعی سرمایه گذاری هم محسوب می‌شود. عیار طلا واحدهای اندازه گیری طلا برای اندازه گیری میزان خلوص آن است. طلایی را که از معدن استخراج می‌کنند پس از طی‌ کردن مراحل خالص سازی به صورت شمش در می‌آید. شمش طلا نیز به خاطر اینکه خلوص بالایی دارد، بسیار نرم است و به راحتی خراش برمی‌دارد. به همین دلیل در مصارف مجسمه سازی، جواهر سازی و … آن را با فلز دیگری ترکیب کنند. زمانی که طلا را با فلز دیگری ترکیب می‌کنند، از میزان خلوصش کاسته می‌شود؛ بنابراین میزان خلوص آن را با واحد عیار طلا مشخص می‌کنند. در واقع هر چه عیار طلا بیشتر و بالاتر باشد، طلای آن با ارزش‌تر و خالص‌تر است.

عیارهای مختلف طلا و درصد خلوص آن‌ها

بیشترین میزان عیار طلا 24 است و میزان 1000 نیز سنجیده می‌شوند. شمش‌های طلا 24 عیار و 999.9 عیار هستند. عیارهای مختلف طلا بر اساس 24، عیارهای 9، 12، 17، 18، 21، 24 هستند و حسب 1000 نیز شامل عیارهای 375، 500، 705، 750، 875، 999.9 هستند که هر چه این اعداد کوچک‌ تر می‌شوند، از ارزش و خلوص طلا کم می‌شود. درصد خلوص طلای 18 عیار و بر حسب هزار معادل 750 عیار است که میزان خلوصش 75 درصد و درصد خلوص طلای 12 عیار که معادل 500 عیار هزار است، 50 درصد است.

عیار طلا

بیشترین میزان خلوص طلا متعلق به طلای 24 عیار و با خلوص 999.9 درصد است. کمترین میزان خلوص طلا نیز متعلق به طلای 9 عیار با 37.5 درصد است. به عددهای عیار خط هم گفته می‌شود. به این صورت که به عنوان نمونه طلای 22 عیار، چهار خط از طلای 18 عیار خالص‌تر و بیشتر است.

بیشتر بخوانید  خواص درمانی فیروزه؛ آیا سنگ فیروزه خواص درمانی دارد؟
عیار                            درصد خلوص
24                      999.9 طلای خالص
21                      875 یا 5.87 درصد
18                  750 یا 75 درصد (دارای 25% ناخالصی از فلزات)
17                705 یا 70.5% (دارای حدوداً 30 درصد ناخالصی)
12                500 یا نیم عیار که دارای 50% طلای خالص است
9                          375 یا 5.37%

طلا و عیارهای مختلف طلا در ایران

یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها در کشور ما طلا است. هر روزه در اخبار قیمت سکه‌های بهار آزادی را به صورت‌های تمام سکه، نیم سکه و ربع سکه اعلام می‌کنند. عیار سکه‌های بهار آزادی 900 بر حسب هزار است و همچنین این سکه‌ها توسط بانک مرکزی ضرب می‌شوند. در کشور ما عیار طلای 18 بیشتر از سایر عیارها استفاده می‌شود. اما عیارهای 22 و 20 نیز شناخته شده هستند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چه فلزاتی را با طلا ترکیب می‌کنند؟

از گذشته تا به اکنون بهترین گزینه برای ترکیب با طلا فلز مس است. به این دلیل که هم قیمت ارزانی دارد و هم به فراوان یافت می‌شود. البته اتحادیه صنف طلا فروشان بر کار کارگرها و کارخانه‌های ساخت طلا نظارت کامل دارند و توجه دارند که بر اساس استاندارهای تعریف شده عیار را بسازند. علاوه بر فلز مس فلزات دیگری هم با طلا ترکیب می‌کنند، از جمله نقره، رودیوم، پلاتین. همچنین توسط فلزات سفید رنگ، رنگ طلاهای زرد را سفید می‌کنند.

عیار طلا را چگونه می‌سنجند؟

برای سنجیدن عیار طلای زرد و سفید راه‌های مختلفی وجود دارد. استفاده از سنگ محک، ساده‌ترین روش است. سنگ محک جزء رایج‌ترین وسایلی است که برای سنجش عیار طلا مورداستفاده قرار می‌گیرد و اغلب در هر طلا فروشی یافت می‌شود. برای سنجیدن طلاهای آب شده و شمش‌های طلا احتیاج به ری گیری است. درواقع ری گیری آزمایشگاه عیار سنجی است. به این گونه که قسمتی از گوشه طلای آب شده را جدا می‌کنند و برای عیار سنجی و ری گیری به آزمایشگاه می‌فرستند تا عمل سنجیدن عیار آن انجام شود.

بیشتر بخوانید  ارزشمندترین خواص الماس سیاه

عیار طلا

روش دیگر تشخیص عیار طلا روش ایکس آر اف است که در آزمایشگاه انجام می‌شود و از دقت بالایی نیز برخوردار است. روش ایکس آر اف بر اساس اشعهٔ بازتابش شدهٔ ایکس از سطح اتم‌های برانگیختهٔ طلا است که این بازتابش به‌خاطر نشان دادن ترکیب شیمیایی دقیق فلز، عیار آن را مشخص می‌کند.

عیار طلا در کشورهای گوناگون

استاندارد عیار طلاها برای ساخت مصنوعات طلا در هر کشوری تعیین شده است و سازندگان طلا وظیفه دارند که مصنوعات خود را با این استاندارد بسازند و اگر غیر این باشد تخلف محسوب می‌شود. در بسیاری از کشورها مثل ایتالیا و ایران عیار 18، عیار تأیید شده و استاندارد است. در کشورهای دیگر مثل عربستان، استاندار مصنوعات طلاهایشان 24 عیار است. در جدول زیر عیارهای استاندارد طلای هر کشور را برایتان شرح دادیم.

              توضیحات درصد میزان

طلا

درصد

خلوص

     عیار
99.9 999 24
حداقل درصد طلا برای طلا 24 عیار 99 990 24
طلا در شبه قاره هند 91.6 916 22
طلا در کشورهای عربی 87.5 875 21
طلا در کشور پرتقال 80 800 19.2
طلا در ایران، جنوب اروپا و مدیترانه 75 750 18
طلا در آمریکا 58.5 585 14
حداقل درجه خلوص طلا در آمریکا 41.7 417 10
طلا در انگلیس و آلمان 37.5 375 9
حداقل درجه خلوص طلا در آلمان 34.3 333 8

عیار طلای استفاده شده به هنگام فروش

در هنگام خرید و فروش طلا، عیار طلا در قیمت آن تأثیر گذار است. به این گونه که هنگامی که می‌خواهیم طلا بخریم، طلای نورا با عیار 750 یا همان 18 عیار می‌خریم. همچنین علاوه بر قیمت روز طلا، اجرت طلا، سود مغازه دار و مالیات هم اضافه می‌شود. طلا فروشان به این دلیل که طلای مورد نظر استفاده شده و دست دوم است و همچنین ضرب دیده و گاهی کثیف شده و شکسته و جرم گرفته را به عیار کمتر از 750 خریداری می‌کنند. به این دلیل که خلوص طلای خالص آن کم شده است.

مقیاس عیار طلا در رنگ‌های مختلف طلا

خلوص طلای سفید یا طلای رز گلد که صورتی رنگ است با همین مقیاس اندازه گیری می‌شوند. طلای رز گلد یا طلای سفید نیز از فلز طلا ساخته شده‌اند اما تفاوتی که دارند این است که آلیاژهای دیگری در آن‌ها به کار رفته است. به عنوان مثال در طلای رز گلد، آلیاژ مس زیادی به کار رفته شده است که باعث صورتی رنگ شدن آن می‌شود و در طلای سفید هم از آلیاژهای مختلفی مثل نقره، پالادیوم و… استفاده می‌شود. همچنین باید توجه داشته باشید که طلای 24 عیار فقط زرد رنگ است و به هیچ رنگ دیگری یافت نمی‌شود.

عیار طلا

سخن پایانی

ما در این مقاله در گالری آرته لایف استایل به بررسی عیارهای مختلف طلا پرداختیم. اگر می‌خواهید عیار زیورآلات خود را بسنجید، کافی است به کدهای حک شده روی آن توجه نمایید. همچنین بنا بر گفته رئیس اتحادیه جواهر و طلای کشور از خرید مصنوعات طلایی که کدهای معتبری ندارند، پرهیز کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *